wol-ceram.jpg
Wol-Ceram ELC (Elektro Layering Ceramic) açılımı olan Seramik Elektro Katman anlamına gelir. Bu sistem bir CAD/CAM ve ELC sistemlerinin birlikte kullanılmasıdır. Materyal olarak Vita In-Ceram'ın yüksek dayanıklığa ve uyuma sahip geliştirilmiş Alumina veya Zirkonia altyapı materyalleri kullanılmıştır. Genel kaide olarak posteriorda çiğneme santriği basınçlarına karşı daha dayanıklı olması nedeniyle zirkonyum , anteriorda ise özellikle translusensi ya dadentin renginden faydalanılmak istendiği durumlarda alüminyum oksid estetik nedenlerden dolayı daha avantajlı bir seçim olmaktadır.

Vita In-Ceram'ın Alumina veya Zirkonia altyapı materyalinin kullanılmasının nedeni , uzun dönem klinik çalışmaları ile başarı oranlarının ıspatlanmış olmasıdır.

Klinik şartlar ne olursa olsun sinterizasyon sonrasında elde edilen yüksek elastikiyet dayanımı (flexural strenght) nedeniyle her iki materyal de ağız içindeki herhangi bir bölgede uygulanabilir.

Estetik beklentilerin yüksek olduğu durumlarda istenilen dentin rengine göre CAM infiltrasyon yapabilmesi nedeniyle hastalara beklentilerini aşacak restorasyonlar sunulabilir


Endikasyonlar ;

Metal alt yapı endikasyonlarda uygulanan yöntem WOL-Ceram sisteminde de rahatlıkla uygulanabilir. Ancak, birleşik 3 üyeden fazla gövdekonulmaması önerilmektedir.

WOL-Ceram sistemi ile
•Kron/köprü
•Teleskop primer kronlar
•Inlay/Onlay/Laminate
•Implant destek dişleri üretilebilir.

Sabitprotezlerde tüm bölgelerde çalışmalar yapılabilir. Elektroforez işlemi sonucunda hammaddenin dayanıklığı ortalama 3 kat artması nedeniyle geniş endikasyon sınırları oluşturulabilinir. Tüm seramik sistemlerinde olduğu gibi bruksizm ve benzeri parafonksiyonel kuvvetlerin görüldüğü vakalarda , uygulama kontreandikedir.

 

zirkonyum.jpg


İletişim Bilgileri
Adres:
Üsküdar-Merkez-Ortodonti/İstanbul
Email: orhancev@cevahirdent.com

Telefon:
Tel      : 0.533.466 8066