Diş hekimliğinde aparey, alet anlamına gelir. Ortodonti tedavisinde kullanılan ve dişlere takılan aletlerin tümüne verilmiş genel bir isimdir.

Apareyler birkaç çeşittir:

Hareketli Apareyler;
hareketli-aparey.jpgBu apareyler ağızdan çıkarılıp daha sonra geri yerine takılabilir olan apareylerdir. Alt ve üst çenelere uygulanabilir. Yayları ve vidaları vardır, tedavi sürecinde apareylerin gerginliği bu yaylar ve vidalar sayesinde ayarlanabilir. Kullanım olarak sabit apareyler kadar popüler değildir. Tedavi süresi sabit apareylere göre daha uzundur.
Sabit Apareyler;
metal-dis-teli.pngDişlerin üzerine yapıştırılan metal, porselen, plastik olmak üzere bazı çeşitleri bulunan oluklu elemanlarla (braket) bunların içlerinden geçerek tüm bir çenedeki dişlerin tel vasıtası ile bir baskı uygulamasına neden olur. Sabit denmesinin sebebi, tedaviye son verilmedikçe yerlerinden çıkarılmamasıdır. Tedavi sürecinde aylık periyodlarda bu teller daha da sıkılaştırılarak dişlerdeki düzelme hızı arttırılır.

Ortodonti tedavisinde ne çeşit bir aparey kullanılacağına hekim tarafından karar verilir. Diş ve çene yapısının sonrasında aparey seçimine hastanın sosyal hayatı, tedaviye bakış açısı ve ekonomik faktörler etkili olmaktadır.
 


İletişim Bilgileri
Adres:
Üsküdar-Merkez-Ortodonti/İstanbul
Email: orhancev@cevahirdent.com

Telefon:
Tel      : 0.533.466 8066