Ortodontik tedavi yöntemlerinde genel olarak iki çeşit vardır. Kişilerin kendilerinin takıp çıkarabildiği hareketli apareylerin kullanıldığı tedaviler, diğer çeşidi ise ortodontistler tarafından organize edilmesi şart olan sabit apareyli tedavilerdir.

Bu iki tedavi yöntemi de kendi aralarında gruplanıyorlar. Mesela:

Hareketli apareylerde tedavi amaçlı ve tedavi sonrası pekiştirme amaçlı kullanım alanları vardır.

Sabit apareylerde ise dişin ön yüzüne ve arka yüzüne yapıştırılabilen diş telleri mevcuttur. İçeride veya dışarı da olması hekimin dişlerinizi inceledikten sonra extreme bir durum yoksa kişilerin insiyatifine kalmış birşeydir. İsterseniz ön yüzeyden isterseniz diliniz tarafından (lingual ortodonti) yaptırabilirsiniz.

Tedavi şekli, tedavilerin zamanını etkileyebilir. Zira kişiden kişiye değişmekte olan bu durum 3-4 yıl süren tedavilere kadar uzamaktadır. Fakat bu iki ana farklı tedavi de ortak nokta acı ve sorun yaşamanız yalnızca alışma dönemi olan ilk 10 gün içerisinde geçerlidir. Sonrasında kişiler dişlerine ve tellerine iyi baktığı sürece onların orada olduklarını dahi hissetmeyecekler ilerde…

Her ay veya daha sık/seyrek rutin kontroller yapılır. Bu kontrollerde diş tellerinin dişe yaptığı kuvvet ayarlanır ve dişlerinizi biraz daha sıkarak tedaviye devam edilir. Bu sıkma işlemi, ilk aylarda canınızı acıtabilir. Çünkü diş telleriniz takıldıktan sonra ertesi gün olmadan daha dişlerinize bırakın birşeyler ısırmayı, dilinizle bile acı çektirebiliryorsunuz. Alışana kadar çorba içmenizi öneririz.

 


İletişim Bilgileri
Adres:
Üsküdar-Merkez-Ortodonti/İstanbul
Email: orhancev@cevahirdent.com

Telefon:
Tel      : 0.533.466 8066