teeth-300x211.jpgOrtodontik bozukluklar, koruyucu dişhekimliğin hastalara sunmuş olduğu önlemlerden yararlanılmadığı için oluşabilir.

Süt dişlerinde oluşacak olan dişler asla “ne de olsa bu dişler gidip yerine yenileri gelicek” mantığıyla gözardı edilmemelidir. Ayrıca flourlama ve fissür uygulamalarından da mahrum kalındığında ortodontik bozukluk ilerde oluşabilir.

Genetik faktörler de çapraşık diş nedenleri arasında olabilir. Özellikle iskeletsel bozukluklara sahip ebeveynlere sahip kişilerde de ortodontik bozukluklar görülebilmektedir. Bu durumdan şüphelendiğinizde, mutlaka çocuğunuz daha süt dişlerini çıkarıyorken bir ortodontist gözetiminde muayene edilmelidir.

Kulak, burun, boğaz problemleri, bademcik iltihabı, geniz eti sorunları da çene kemiklerinizin şekillenmesinde etkin rol oynayabilir. Bu sorunlar diş sürme (diş çıkması) bozukluklarına neden olabilirler ve yeni sürülen dişleriniz çapraşık bir doğrultu izleyebilirler.

Kötü alışkanlıklar ortodontik tedavi gerekliliğinin ilk başında yer alıyor. Örneğin kalem ısırma, parmak emme, diş sıkma ve gıcırdatma bunların başlıcalarıdır. Bu tarz sorunlarınzı varsa ve dişleriniz çapraşık ise zaman kaybetmeden tedavi olmalısınız.


İletişim Bilgileri
Adres:
Üsküdar-Merkez-Ortodonti/İstanbul
Email: orhancev@cevahirdent.com

Telefon:
Tel      : 0.533.466 8066