Çenenizin kapanış hali en az dişlerinizin düzeni kadar önemlidir. Kötü bir kapanış yüzünüzde dişlerinizi göstermeseniz dahi estetik görünmeyebilir. Bu tür durumlarda bir ortodontist ile görüşüp tedavi hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çene bozuklukları çiğnemenizde zorluk yaratabilir. Genel olarak daha fazla çürüğe yol açar. Çene bozukluklarının düzeltimesi ağız sağlığınızı tamamen güven altına alır ve bu durumdan kaynaklanan çürükleride önlemiş olur.

Çenenin kapanış bozukluğunun birkaç çeşidi vardır:

# Çapraz Kapanış : Üst çene dişlerinin, alttaki dişlerin üzerinde, kısmi olarak önüne ve arkasına doğru geçerek bir kısmı içerde, bir kısmı dışarda kalacak şekilde dişlerin üst üste gelmesi durumudur. Ortodonti tedavisi sayesinde düzeltilmesi mümkündür.

# Derin Kapanış : Üst kesici ön dişlerin, kapanış esnasında alt kesici dişlerin çok daha ilerisinde kalması ve bazı durumlarda alt dişetlerine kadar dokunması durumudur. Ayrıca bu kapanış bozukluğunda “dişleklik” yani üst kesici dişlerin fazla uzun olması sorunu da yaşanmaktadır. Derin kapanış sorunu, ortodonti tedavisi sayesinde makul seviyeye getirilebilir.

# Ters Kapanış : Kapanış sorunlarının en ciddilerindendir. Bu bozuklukta alt dişler, üst kesici dişlerin daha önünde yer almaktadır. Olması gereken ise, üst ön dişlerin, alt ön dişlerin çok az ilerisinde ve ısırma pozisyonunda tam bir kesiş sağlamasıdır. Ters kapanış durumunda besinleri ısırırken ve çiğnenirken sorun yaşanabilir. Bu durumlarda bir ortodontist ile görüşebilir ve ortodonti tedavisi hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

# Ön Dişlerde Açıklık (openbite) : Kapanış halinde eğer ön dişler tam kapanmıyorsa, ısırma durumunda tüm güç arka dişlere bineceği için arka dişlerin daha çabuk aşınmasına ve tam bir çiğneme yaşanmayacağı için sindirimin başlangıcında yaşanan sıkıntı, devamında daha farklı sorunlara yol açabilir.

# Sıklaşma : Çenenin ufaklığı durumunda, dişlerin büyümesi esnasında çenede yeterince yer kalmadığı durumlarda, dişlerin bir birleri üzerine ve çapraz açılarla yer alması durumunda yaşanan çene problemidir.

# Yer Problemleri : Normal şartlarda olması gereken boyutlara sahip olmayan dişler olabilir. Daha küçük olan dişlerin, veya hiç çıkmamış, kaybedilmiş dişlerin çenede yarattığı açıklık nedeniyle, yan komşu dişler bu boşluklara kaymaya başlar ve tüm çenede dişlerin arasında düzensiz bir boşluk oluşur.
 


İletişim Bilgileri
Adres:
Üsküdar-Merkez-Ortodonti/İstanbul
Email: orhancev@cevahirdent.com

Telefon:
Tel      : 0.533.466 8066